تبلیغات
فصل نو - روشهایی برای شادی


فصل نو

شادی حالتی موقتی است كه تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد، از وضعیت آب و هوا گرفته تا میزان موجودی حساب پس‌انداز شما. نمی‌توان پیشنهادی برای رسیدن شما به شادی دائمی و باقی ماندن در آن وضعیت داد، اما راه‌های زیادی برای تغییر از مسیر عصبانیت، غم و نگرانی به حالتی از شادی وجود دارد. در این مقاله 20 ایده برای رسیدن به این حالت پیشنهاد شده است.

یكی از آنها را كه در مورد شما عملكرد بهتری دارد انتخاب كرده و به آن عمل كنید. اگر برخی از این روش‌ها برای شما ایجاد استرس و نگرانی می‌كند، یكی دیگر از راه‌ها را انتخاب كنید. 
 


1- در زمان حال زندگی كنید:
در لحظه زندگی كنید. به جای نگرانی در مورد آزمایش خون فردا در حین شام خوردن با خانواده‌تان، روی زمان حال و جایی كه هستید و غذایی كه می‌خورید تمركز كنید.
 

2- بلند بخندید:
تنها پیش‌بینی یك اتفاق شاد و خنده‌دار می‌تواند سطح اندروفین‌ (endorphin) و دیگر هورمون‌های مربوط به شادی را در بدن افزایش دهد و تولید هورمون‌های استرس را كمتر كند. محققان دانشگاه كالیفرنیا 16 مرد را كه همگی درخصوص خنده‌دار بودن یك فیلم مشخص، متفق‌القول بودند آزمایش كردند. از نیمی از آنها خواسته شده بود كه‌ سه روز پیاپی فیلم را تماشا كنند. پس از بررسی معلوم شد كه آنها بلافاصله دچار تغییرات بیولوژیكی شده‌اند.
وقتی آنها فیلم را تماشا می‌كردند، سطح هورمون‌های استرس آنها به مقدار زیادی افت كرد، در حالی‌كه سطح اندروفین آنها 27 درصد افزایش یافت و سطح هورمون رشد آنها (شامل سیستم ایمنی بدن)‌ 87 درصد افزایش پیدا كرد.
 

3- خوب بخوابید:
در طول روز به مقدار كمی بخوابید یا ساعت 8 شب به همراه یك كتاب خوب به رختخواب بروید و چراغ را یك ساعت بعد خاموش كنید. این كار باعث بهبود اوضاع روحی و دیدگاه شما راجع به زندگی می‌شود.
 

4- زیر لب زمزمه كنید:
موسیقی تسكین‌دهنده است. مطالعات نشان داده كه موسیقی بخش‌هایی از مغز را كه در تولید شادی موثرند فعال می‌كند. همچنین موسیقی باعث آرامش می‌شود. در یك مطالعه دیده شد افراد مسنی كه در طول جراحی سرپایی چشم به موسیقی گوش داده بودند، ضربان قلب و فشار خونی پایین‌تر از كسانی داشتند كه جراحی آنها در سكوت انجام شده بود.
 

5 - اطراف خود را مرتب كنید:
در حالی كه همه جا پر از برگه و مجله و صورتحساب باشد، كابینت‌ها پر باشد و چك‌هایتان را پاس نكرده باشید تقریبا غیرممكن است كه بتوانید تفكر كنید،‌ عمیق نفس بكشید یا استراحت كنید. به علاوه این كه، ذات عمل تمیز كردن، ‌مثل گردگیری، جارو كردن و غیره می‌تواند آرامش‌بخش باشد البته اگر شما بر آنچه انجام می‌دهید تمركز كنید.
 

6 - نه بگویید:
فعالیت‌هایی را كه غیرضروری هستند و شما از انجام آنها لذت نمی‌برید حذف كنید. اگر تصور می‌كنید برای كاری ساخته نشده‌اید و از فكر انجام آن دچار اضطراب می‌شوید، آن را ترك كرده و به دیگری واگذار كنید.
 

7- یك فهرست تهیه كنید:
هیچ چیز مثل نوشتن كارهایتان نمی‌تواند در سازماندهی افكار شما و آرام كردن تشویش‌هایتان كارساز باشد. تیك زدن هر كاری كه انجام می‌دهید یك حس فوق‌العاده از تكمیل آن را به شما می‌دهد.
 

8 - در هر زمان فقط یك كار را انجام دهید:
دكتر ادوارد سوارز روان‌شناس، دریافت افرادی كه چند كار را همزمان انجام می‌‌دهند بیشتر احتمال دارد به فشار خون بالا مبتلا شوند.

به جای صحبت با تلفن در حین تمیز كردن آشپزخانه یا جمع كردن لباس‌ها، راحت روی صندلی نشسته و توجه خود را فقط به گفتگویتان متمركز كنید. به جای چك كردن ایمیل‌هایتان در حین كار روی پروژه‌های دیگر، یا در حین نوشتن یك گزارش، این كار را به بعد موكول نمایید.
 

9 - باغبانی كنید:
نه‌تنها هوای تازه و ورزش به كاهش اضطراب شما و احساس خوشبختی كمك می‌كند بلكه حس خوبی كه از پاكسازی یك مسیر پر از علف هرز، نظاره كردن دانه‌ گل‌ها یا جمع كردن چوب‌های خشك ایجاد می‌شود، اگر چند روز باقی‌ نماند لااقل برای چند ساعت ادامه خواهد داشت.
 

10 - به اخبار اهمیت ندهید:

به مدت یك هفته روزنامه نخوانید و به اخبار گوش نكنید. به جای آن از وقت‌تان برای پیاده‌روی، مدیتیشن یا نوشتن یك مطلب استفاده كنید.
 

11 - پیاده‌روی كنید:

پیاده‌روی اضطراب را كم می‌كند. اگر حیوان خانگی دارید، آن را هم با خود به پیاده‌روی ببرید تا حس بهتری پیدا كنید.

12- هوا را استشمام كنید:
بررسی‌ها نشان داده كه مزایای آروماتراپی (به‌كارگیری بوهای خوش برای تغییر احساس)‌ در كاهش اضطراب، واقعی است. در یك مطالعه، افراد در معرض بوی خوش گیاه رزماری قرار گرفتند. این افراد از تشویش و اضطراب كمتری برخوردار بوده، هوشیاری‌شان افزایش یافته و توانایی محاسبات ریاضی در آنها سریع‌تر بوده است. در افرادی كه در معرض بوی اسطوخودوس قرار گرفته بودند برخی امواج مغزی كه موجب افزایش آرامش می‌شوند، بیشتر شد. امروزه بوهای مصنوعی زیادی وجود دارد كه می‌توانید از آنها برای تغییر احساسات و بهبود استفاده كنید.
 

13 - به بازار بورس بی‌توجهی نشان دهید:

گرفتن صورتحساب‌ها هر 3 ماه یك بار به خودی خود كافی است تا فشار خون شما را به سرعت بالا ببرد. در واقع، محققان چینی به این نتیجه رسیده‌اند كه یك ارتباط مستقیم بین عملكرد روزانه بازار بورس و سلامت روحی افرادی كه از نزدیك آن را دنبال می‌كنند وجود دارد. سرمایه‌گذاران زیرك می‌دانند كه زمان، مشكلات مالی را درمان می‌كند، پس سرمایه‌های خود را به زمان بسپارید و به خود استراحت دهید.
 
14 - به یك محل آرام و ساكت بروید:
كتابخانه‌ها، موزه‌ها، باغ‌ها و مكان‌‌های مذهبی، محل‌هایی آرام در دنیای پرهرج و مرج امروز هستند. یك محل ساكت و آرام نزدیك منزل خود بیابید و آن را محل آرامش خود قرار دهید.
 

15 - برای انجام كارهای خیرخواهانه داوطلب شوید:
كمك كردن به دیگران شما را قادر می‌سازد تا مشكلات خود را در دوردست‌ها ببینید و نیز به ایجاد ارتباطات اجتماعی هم كمك می‌كند. در حالی كه افراد شاد بیشتر احتمال دارد كه به دیگران كمك كنند. كمك كردن به دیگران هم شادی شما را افزایش می‌دهد. یك مطالعه در این زمینه نشان داد كه كارهای داوطلبانه شش جنبه خوشبختی را بهبود می‌دهد كه عبارتند از: شادی، رضایتمندی از زندگی، عزت نفس، حس كنترل بر زندگی، سلامت جسمی و عدم وجود افسردگی.
 

16 - زمانی را به تنهایی اختصاص دهید:
هرچند ارتباط با دیگران یكی از بهترین پادزهرها برای اضطراب است، اما گاهی نیاز دارید كه مدت زمانی را تنها باشید تا به تجدید قوا و تفكر بپردازید. برای ناهار بیرون بروید یا به سینما بروید یا به سادگی یك بعدازظهر را به مطالعه بپردازید یا در كتابفروشی‌ها گشت و گذار كنید یا به خرید بروید.
 

17 - هوشیارانه قدم بزنید:
احتمالا می‌دانید كه برای رسیدن به آرامش و رهایی از اضطراب و تشویش، ورزش كردن بهتر از مسكن‌ها است، اما آنچه شما با ذهنتان انجام می‌دهید در حین قدم زدن می‌‌تواند قدم زدن شما را حتی مفید‌تر و مثمرثمرتر نماید. در یك مطالعه، محققان 135 نفر را در 5 گروه به مدت 16 هفته بررسی كردند. گروه اول خیلی تند و گروه دوم آهسته قدم می‌زدند. گروه سوم با سرعتی كم در حال تمرین هوشیاری قدم می‌زدند كه این حالت یك روش ذهنی است كه منتج به آرامش می‌شود، و باعث كاهش ضربان قلب و فشارخون می‌گردد. از این گروه خواسته شد كه به قدم‌ها‌یشان توجه كنند، و با شماره یك دو ‌ یك دو آنها را بشمارند و اعداد را در ذهنشان تصور كنند. در مورد گروه 4 و 5 یك سیستم ‌ tai chi آزمایش شد. این سیستم یك روش ورزشی چینی است كه شامل حركات كنترل‌شده خیلی آهسته‌ می‌باشد. گروهی كه هوشیارانه .ورزش می‌كردند یك كاهش شدید در اضطراب را از خود نشان دادند و احساس منفی كمتر و مثبت بیشتری در مورد خودشان داشتند. در كل آنها اثرات كاهش اضطراب مشابهی را در مقایسه با گروهی كه سریع قدم می‌زدند تجربه كردند، حتی بیشتر، چرا كه اثرات آن بلافاصله اثبات شدند.
 

18 - ارتباطات نزدیك با دیگران را در اولویت قرار دهید:
مطالعه بیش از 1300 مرد و زن با سنین مختلف نشان داد در كسانی‌كه دوستان نزدیكی دارند احتمال این‌كه فشارخون، سطح كلسترول، قند خون و سطح هورمون استرس طبیعی‌تر و سالم‌تری داشته باشند خیلی بیشتر از كسانی است كه دوست نزدیك ندارند. همچنین به نظر می‌رسد كه ارتباطات والدین و همسران در این زمینه خیلی موثر است. مطالعات نشان داد افرادی كه احساس تنهایی، افسردگی و انزوا می‌كنند 3 تا 5 برابر بیشتر از كسانی‌ كه احساس عشق، ارتباط و اجتماعی بودن می‌كنند احتمال دارد كه بیمار شوند و در جوانی بمیرند.
 

19 - از روح خود مراقبت كنید:
در مطالعات متعدد دیده شده كه افراد با فعالیت‌های مذهبی، شادتر از دیگران هستند و بهتر می‌توانند از عهده اضطراب‌ها و خطرات برآیند. برای بسیاری از افراد،‌ ایمان، یك حس حمایت و مقبولیت تفكری بی‌انتها برای غلبه بر پریشانی‌ها و غم‌های زندگی ایجاد می‌كند. حتی اگر شما مذهبی نیستید یك 20خوشبختی‌های خود را بشمارید: افرادی كه هر روز روی جنبه‌های مثبت زندگی خود تاكید می‌كنند (مثل سلامتی، دوستان، خانواده، آزادی، تحصیلات و ...) یك سطح بیشتری از رفاه و خوشی را تجربه می‌كنند

 


نوشته شده در سه شنبه 14 آبان 1392 ساعت 10:05 ق.ظ توسط asemanabi نظرات |


آخرین مطالب
» سخنانی از یونگ
» سکوت درمانی
» یک دقیقه مطالعه
» آرزو
» جرأت
» روز پدر

Design By : RoozGozar.com